Toamna aduce noi apariții editoriale mult așteptate, dar și debuturi de excepție. Autorii români, titlurile de nonficțiune și cărțile pentru copii completează tabloul editorial al anului în curs pentru cititorii editurii Trei.

În colecția Fiction Connection vor apărea titluri ale unor autori consacrați, dar și debuturi de senzație: Barbara Kingsolver –  Biblia lemnului otrăvitMiguel Bonnefoy – Visul jaguarului (câștigător al premiului Femina 2024), Flesh (titlu provizoriu) – de David Szalay, nominalizat la Booker 2025, Melissa da Costa – Durerile fantomăMarc Levy – Librăria cărților interziseDaria Lavelle – Gustul unei amintiriAgnes Martin Lugand – Iubirea e o artă și romanul de dragoste Povestea vieții mele de Lucy Score.

O apariție editorială specială este romanul inițiatic scris de filosoful francez Roger-Pol Droit  Alice în Țara Ideilor.

Iubitorii de crime au ce devora în această toamnă, căci noi titluri mult-așteptate vor intra în librării – M.J. Arlidge – Nu mă uita (volum nou în seria Helen Grace), un nou roman de Mathew Blake, autorul bestsellerului Anna O. – O crimă la ParisMâna lui Dante, de Nick ToschesAlertă de furtună de Kristina Ohlsson, dar și volumul 3 din seria Rekke & Vargas de David Lagercrantz – Post-mortem.

Imprintul Anansi.World Fiction, care împlinește în această toamnă 5 ani, se îmbogățește cu apariții semnate de Sofia Andruhovîci – AmadocaAlan Garner – Vrăjitor răcăcitorFernanda Melchor – ParădaisRichard Powers – Ecoul păduriiAlmudena Grandes – Pacienții doctorului GarciaNatalie Haynes – Piatră oarbă. Povestea Medusei sau Elsa Morante – La storia, Rachel Kushner – Lacul creației și Annie Ernaux, Cealaltă fiică. În plus, din luna octombrie, celor cinci colecții Anansi.World Fiction li se adaugă o nouă colecție, surpriză, Anansi. Port Royal, dedicată călătoriilor și descoperirii celuilalt.

Colecția Autori Români a editurii Trei îi va avea în portofliu începând din această toamnă pe Augustin Cupșa, cu romanul 3300 de perechi de palmeIulian Bocai, cu volumul de proză scurtă – Revărsatul zorilor, și nu în ultimul rând pe Laura Pănăzan și Domnica Petrovai, cu titluri noi despre dinamica cuplurilor. De asemenea, Bogdan-Alexandru StănescuCamelia CavadiaIulian Tănase, Andrei Ujică și Theodor Paleologu publică noi volume toamna aceasta.

În colecțiile de psihologie veți putea regăsi, ca de fiecare dată, titluri diverse: de la volume pentru specialiști, la titluri care ne pot fi utile fiecăruia dintre noi – Noi, cei care luptăm cu Dumnezeu de Jordan B. PetersonPsihologia sănătății mentale de Naomi FischerAuditul anxietății. Cum să scapi de cele 7 moduri viclene în care anxitatea pune stăpânire pe tine de Lynn Lyons sau Greșeli pe care le-am făcut eu ca să nu le mai faci și tu. 48 de lecții pentru combaterea anxietății și burnoutului de Pooky Knightsmith.

Iubitorii de nonficțiune se vor bucura să regăsească în librării noi apariții în colecția FilosoFII, coordonată de Magdalena Mărculescu – Gândirea mileniului trei. Cum să găsești sens într-o lume fără sens de Saul PerlmutterJohn CampbellRobert MacCounTrebuie să îți schimbi viața. Despre antropotehnică de Peter Sloterdjik, volumul 2 din Istoria sexualității de Michel FoucaultViața secretă a emoțiilor de Ilaria GaspariCum să gândești ca socrate de Donald J. Robertson dar și IstoriePrimăvara Revoluțiilor. Lupta pentru o lume nouă, 1848–1849 de Christopher Clark și Prima Cruciadă. Chemarea din Răsărit de Peter Frakopan, autorul bestsellerului Drumurile mătăsii.

Și în colecția Lifestyle vom avea titluri noi Cum să dormi ca oamenii preistorici. Învățături străvechi pentru a avea un somn odihnitor de Merijn van de Laar și Cele 5 tipuri de bogăție de Sahil Bloom sunt câteva dintre aparițiile din zona self-help și stil de viață sănătos.

În zona de carte pentru copii, colecțiile PanDa și Literati vin cu titluri noi perfecte pentru cadourile de sărbători & nu numai – o istorie ilustrată perfectă pentru tinerii cititori scrisă de Simon Sebag Montefiore – Ierusalim. Orașul care a schimbat lumea, o poveste inedită scrisă de Virginia WoolfBroderia Doamnei Lugton, o minunată carte pentru copii scrisă de autoarea de bestselleruri Smriti HallsBufnițica, titluri noi de Mauri Kunnas  Iarna la ferma din Cuțulești și De la ferma din Cuțulești la spectacolul de CrăciunElmer se distrează copios. Carte de activități cu stickere de David McKeePinguinul și Cățelușul: Crăciunul perfect de Hazel GardnerMă țin după vulpe de Rob Biddulp, Parada invizibilă de Leigh Bardugo și John Picacio, Uite că vine Joi de Michael BondCe a fost Pompeii?Ce este schimbarea climatică?Cine a fost Michelangelo? și Codul secret al oamenilor de zăpadă de Simon Stephenson sunt doar câteva dintre titluri.

Young Adult și noua colecție New Adult îi surprinde pe tinerii cititori cu noi apariții bestseller care ocupă primele locuri în topurile de vânzări din străinătate, Parabolă pentru sfârșitul lumii, de Ava Reid, serii noi Silvercloack de Laura K.Steven și The wind weaver de Julie Johnson, dar și primul volum al unei trilogiei Songlight de Moira Buffini câștigătoarea YA Book Prize 2025.

Pentru mai multe detalii vă invităm să vă abonați la newsletterul nostru și să ne fiți alături pe blog și pe conturile de social media, unde vă vom ține la curent cu toate noutățile, precum și cu evenimentele toamnei.